Kask motocyklowy - o czym warto wiedzieć?

Kask motocyklowy - o czym warto wiedzieć?

kask motocyklowy

Skompletowanie odpowiedniego stroju na motocykl ma ogromne znaczenie. Wpływa zarówno na nasz komfort w czasie jazdy, jak i bezpieczeństwo. Jednym z najważniejszych elementów, o które musimy zadbać, jest kask motocyklowy. To on w razie wypadku może pomóc nam chronić naszą głowę, kark oraz twarz. Co więcej, noszenie kasku motocyklowego wymagane jest również przepisami polskiego prawa.
Obecnie na rynku znajdziemy szeroki wybór kasków, które przeznaczone są do różnych stylów jazdy oraz dopasowane do rodzaju motocykla, którym się poruszamy. Przybliżmy więc nieco bliżej, czym charakteryzują się poszczególne kaski motocyklowe.

Wybór spośród dwóch rodzajów kasków - otwartych i zamkniętych

Mówiąc o kaskach motocyklowych, warto na samym początku podzielić je na dwa podstawowe rodzaje, czyli kaski otwarte oraz zamknięte. Kaski otwarte to te, które ochraniają wyłącznie głowę, posiadają bowiem odkrytą część twarzową. Dobrze sprawdzają się podczas niewielkich prędkości oraz łatwych tras, musimy jednak mieć świadomość, że jeśli dojdzie do kolizji, mogą nie stanowić odpowiedniego zabezpieczenia. Dlatego też polecane są przede wszystkim tym osobom, które poruszają się klasycznymi motocyklami z silnikami o stosunkowo niewielkiej pojemności. Warto wspomnieć o tym, że kaski otwarte występują w wariantach z szybką chroniąca oczy oraz bez niej. Osobiście polecamy pierwszy wariant, ponieważ chroniąc swój wzrok zwiększamy bezpieczeństwo jazdy. Kolejnym rodzajem kasków są te zamknięte, które wybiera znaczna większość motocyklistów. W ich przypadku chroniona jest szczęka oraz twarz. Dlatego też polecane są do szybkiej i sportowej jazdy motocyklem. Mogą nas bowiem ochronić przed urazami nawet w przypadku mocnego uderzenia.

Może Cię zainteresować: Dlaczego specjalistyczna odzież jest ważna podczas jazdy na motocyklu?

Kask na motocykl w zależności od przeznaczenia

Kaski na motocykl dzielą się również ze względu na przeznaczenie. Wyróżnić możemy kilka różnych rodzajów. Spróbujmy nieco je przybliżyć oraz wskazać, kiedy znajdą zastosowanie. Pierwszym z rodzajów są kaski integralne. Charakteryzują się tym, że ich skorupa zintegrowana jest ze szczęką. Są wyposażone w szybę oraz mogą posiadać dodatkową ochronę przeciwsłoneczną. Wykorzystuje się je przede wszystkim w sportowej i wyczynowej jeździe, choć sprawdzą się również na co dzień. Drugim rodzajem kasków są kaski modularne. W ich przypadku część szczękową możemy odłączyć, dzięki czemu otrzymujemy kask otwarty. Doskonale sprawdzają się więc w każdych warunkach. Na rynku dostępne są również kaski szczękowe, w których szczęka zamontowana jest w taki sposób, że można podnieść ją do góry lub opuścić na dół. To rozwiązanie idealne dla osób w okularach. Kaski te mają również tę zaletę, że bardzo łatwo się je nakłada. Dla osób, które poruszają się po naprawdę trudnych i wymagających terenach, stworzone są kaski off-road. Ten rodzaj kasku wyposażony jest w daszek, który skutecznie chroni przed uderzeniami błota, piasku czy kamieni w czasie jazdy. Na uwagę zasługują również interkomy, czyli kaski, w których zamontowano system łączności wykorzystujący Bluetooth, dzięki czemu możemy swobodnie i bezpiecznie porozumiewać się z innymi. To idealne rozwiązanie dla osób, które podróżują w grupie na dalekich dystansach.

Jak dobrać kask motocyklowy?

Wybór odpowiedniego rodzaju kasku jest tak samo ważny, jak wybór jego rozmiaru. Warto mieć świadomość, że tylko odpowiednio dopasowany kask jest w stanie zapewnić nam bezpieczeństwo, a także komfort w czasie jazdy. Zacząć należy od zmierzenia obwodu swojej głowy. To właśnie na podstawie tego wymiaru możemy wybierać odpowiednią skorupę kasku. Pamiętajmy, że powinien on być o 2-3 centymetry luźniejszy niż wymiar, który uzyskaliśmy – dzięki temu zyskamy pewność, że nie będzie on uciskał żadnego miejsca na naszej głowie.

Cena kasków motocyklowych

Ceny kasków motocyklowych są bardzo zróżnicowane. Zależą zarówno od rodzaju i modelu kasku, jak i od producenta oraz użytych w produkcji materiałów i technologii. Ceny kasków otwartych rozpoczynają się od ok 450 złotych. Za kaski zamknięte, integralne zapłacić możemy od 700 do nawet 4 tysięcy złotych. Interkomy są kaskami, które kosztują jeszcze więcej. Pamiętajmy jednak, że dobry kask posłuży nam przez długi czas i zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa, dlatego nie warto na nim oszczędzać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
(function($) { $('.info-text').readmore({ moreLink: 'Więcej', lessLink: 'Mniej', maxHeight: 40 }); })(jQuery);
Sklep internetowy Shoper Premium