Dlaczego specjalistyczna odzież jest ważna podczas jazdy na motocyklu?

Dlaczego specjalistyczna odzież jest ważna podczas jazdy na motocyklu?

motocyklista off-road

Jazda na motocyklu potrafi dać wiele przyjemności. Wiatr we włosach, prędkość, bezproblemowe zwiedzanie Polski czy innych krajów, to tylko kilka zalet, które wiążą się z posiadaniem motoru. Jednak żadna wycieczka nie byłaby przyjemna, gdyby przed wiatrem, deszczem i zimnem nie chroniła odpowiednia odzież.

Bezpieczeństwo i zdrowie a jazda motorem

Specjalistyczna odzież dostępna w sklepach motocyklowych to nie tylko ochrona przed warunkami atmosferycznymi. Dzięki wytrzymałym i doskonałym jakościowo kaskom motocyklowym, można być pewnym, że podczas wypadku nasze obrażenia będą znacznie mniejsze lub nie wystąpią w ogóle. Jest to niezwykle istotne pod kątem możliwych powikłań, gdyż wstrząs mózgu albo pęknięcia czaszki często prowadzą do nieodwracalnych zmian lub dysfunkcji. Obowiązkowym ubiorem jest również kurtka motocyklowa. Nie tylko zapewnia ciepło, ale też, dzięki specjalnym ochraniaczom, chroni plecy, łokcie czy ramiona przed ewentualnymi otarciami. Wszyte są w nie również elementy odblaskowe, które pomagają zachować widoczność na drodze. Do wyboru są modele uszyte ze skóry lub materiałów syntetycznych. Istnieją też wersje kurtek motocyklowych off-road.

Kombinezony motocyklowe to pełna ochrona nie tylko tułowia, ale i nóg. Do wyboru są dwa typy kombinezonów - jednoczęściowe oraz dwuczęściowe. Wersja kombinezonów motocyklowych jednoczęściowych staje się coraz popularniejsza, głównie ze względu na fakt, że ma bardziej sportowy styl, jest wygodna, a jednocześnie bardzo dobrze zapewnia bezpieczeństwo - znacznie lepiej, niż wersja dwuczęściowa. Najmniejszym elementem odzieży są rękawice motocyklowe. Są one niezbędne, gdyż długotrwałe wystawianie dłoni na działanie zimnego powietrza może spowodować ich mniejsze ukrwienie, a tym samym czucie. Jest to bardzo niebezpieczne podczas kierowania z dużą prędkością. Skóra na dłoniach jest delikatna i cienka zatem należy dobrze ją zabezpieczyć. Ponadto rękawice motocyklowe pełnią bardzo ważną funkcję ochronną, zabezpieczającą przed ewentualnymi urazami spowodowanymi upadkiem. W przypadku wyboru butów motocyklowych bardzo ważne jest ich dopasowanie, wygoda oraz wodoodporność. Co więcej, buty motocyklowe posiadają ochraniacze na kostki, pięty i golenie. Niektóre modele są też wzmocnione z przodu, by chronić palce stóp oraz na górze. Dzięki temu zminimalizowane zostanie ryzyko uszkodzenia kości skokowej, śródstopia czy więzadeł skokowych.

Wymogi prawne

Tak naprawdę istnieje jeden ważny zapis, którego powinni przestrzegać kierowcy motocykli oraz ich pasażerowie. Oboje muszą posiadać kask motocyklowy. Za brak kasku i złamanie przepisów grozi mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne dla kierowcy. Jeżeli na motocyklu znajdują się dwie osoby, to w takim przypadku ukarany zostaje pasażer i dodatkowo kierowca. Warto zatem spełnić ten jedyny wymóg prawny, by uniknąć mandatu, ale przede wszystkim ochronić zdrowie i życie. Nawet najbardziej doświadczeni motocykliści mogą utracić panowanie nad jednośladem lub zostać potrąceni przez samochód. Nie należy zatem liczyć na szczęście, tylko być odpowiedzialnym i świadomym.

Pamiętaj o przeznaczeniu odzieży

Odzież, oprócz modnych krojów, kolorów i różnych materiałów, ma przede wszystkim chronić. Została ona również podzielona na potrzeby fanów off-road oraz zwykłej jazdy po asfalcie. Główną różnicą pomiędzy trasą off-road a asfaltem jest teren. Off-road to trasy, które przebiegają głównie w lesie lub na nieutwardzonych drogach często z wieloma wzgórkami, dołami lub błotem. Tutaj bardzo łatwo o kontuzję. Odzież przeznaczona do off-road posiada dodatkowe zabezpieczenia czy usztywnienia, które powinny zapobiec urazom, jest niezwykle wytrzymała i niezawodna. Co więcej, jest równie wygodna, co ubrania motocyklowe wykorzystywane do tradycyjnych przejażdżek. Jazda motocyklem w wielu wyzwala radość oraz adrenalinę i nadal jest marzeniem sporej grupy osób. Warto się do niej przygotować i znaleźć sklep motocyklowy, który nie tylko ma wszystkie niezbędne akcesoria czy wyposażenie dla motocyklistów, ale także może zagwarantować wysoką jakość i zagwarantować bezpieczeństwo produktów z oferty. Dzięki temu jazda w różnych warunkach będzie bezstresowa.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
(function($) { $('.info-text').readmore({ moreLink: 'Więcej', lessLink: 'Mniej', maxHeight: 40 }); })(jQuery);
Sklep internetowy Shoper Premium