Najczęstsze pytania dotyczące rękawic motocyklowych

Najczęstsze pytania dotyczące rękawic motocyklowych

Rękawice Alpinestar

Rękawice motocyklowe są dla motocyklistów tak ważne, jak pointy dla baletnicy. Dobrze dobrane rękawice zapewniają pewny chwyt, czyli podstawę bezpieczeństwa na drodze i gwarancję właściwej kontroli trakcji.

Pytania odnośnie rękawic motocyklowych w sieci zadawane są zarówno przez początkujących motocyklistów, jak i wieloletnich wielbicieli motocykli. W tym artykule odpowiadamy na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące rękawic motocyklowych.

Po co rękawice na motor? 

Pewny uchwyt kierownicy jest gwarancją odpowiedniej kontroli - to właśnie z tego powodu dobre rękawice na motor są zdecydowaną podstawą wyposażenia każdego motocyklisty. Dobrze zabezpieczone dłonie nie tylko zapewniają odpowiednią kontrolę, ale w znaczącym stopniu chronią dłonie przed otarciami. Chodzi tu nie tylko o urazy dłoni powstałe na skutek długotrwałej jazdy motocyklem, ale także te powstałe w trakcie wypadków, w trakcie których to właśnie ręce motocyklistów i motocyklistek są bardzo mocno zagrożone.

Warto dodać, że rękawice mogą chronić różne części dłoni, takie jak śródręcze, czy krawędzie dłoni. Wszystko zależy od materiałów, z których wykonane są rękawice. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych funkcji rękawic motocyklowych, to zapraszamy do sprawdzenia wpisu - https://www.4motos.pl/pl/n/28

Jakie rękawice na motocyklowe na początek? 

Wybór rękawic motocyklowych ma ogromne znaczenie. Jest to wybór tym większej wagi, jeżeli chodzi o sprzęt na początek przygody z motocyklami. Jeżeli dopiero rozpoczynasz wspólną drogę ze zmotoryzowanymi jednośladami, to najlepszym wyborem będą wówczas rękawice uniwersalne, które nadają się zarówno na mniejszy, jak i większy motocykl.

Mimo swojej uniwersalności, takie rękawice muszą wyróżniać się przede wszystkim odpowiednią trwałością oraz wytrzymałością. Materiały, z których są one zrobione, mają zatem zasadnicze przełożenie nie tylko na pierwsze kilometry spędzone za kierownicę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo osoby zaczynającej swoją przygodę z motocyklami.

Warto jednak dodać, że istnieje wiele różnych rodzajów rękawic motocyklowych. Wśród nich wyróżnia się głównie:

  • Rękawice sportowe - przeznaczone do specyficznych warunków użytkowania. Z jednej strony muszą one zapewniać maksimum bezpieczeństwa w trakcie wypadku, zaś z drugiej strony pozwalać na swobodną wentylację powietrza. Z tego też powodu w takich rękawicach najczęściej stosowane są najdroższe i najbardziej wytrzymałe materiały, takie jak skóra kangura, tytanu i kevlaru. Rękawice są dobrym wyborem, gdy bezpieczeństwo jest podstawą. Znakiem charakterystycznym tego typu rękawic jest ogromna ilość ochraniaczy na powierzchni rękawicy i jednocześnie wydłużony mankiet.
  • Rękawice turystyczne - ten rodzaj rękawic przeznaczony jest dla wszystkich miłośników długich podróży motocyklem. Wygoda i komfort użytkowania zapewnia materiał chroniący przed deszczem oraz chłodem. Rękawice te często wyposażone są w zaawansowane technologicznie membrany, aby skutecznie chronić przed działaniem pogody.
  • Rękawice miejskie - jazda miejska na motocyklu jest bardzo specyficzna, dlatego też rękawice miejskie odpowiadają na te potrzeby. Śmiało można powiedzieć, że stanowią one kompromis pomiędzy komfortem a bezpieczeństwem. Nie muszą one być pancerne, dlatego wykonane są najczęściej z przyjemnych w dotyku materiałów, takich jak np. skóra lub mesh. Zazwyczaj sięgają do nadgarstka i mają odpowiednie wzmocnienia.
  • Rękawice Cross/Enduro - rękawice przeznaczone do off-roadu. Bardzo łatwe do odróżnienia z powodu swojego charakterystycznego wyglądu, który przypomina klasyczne, sportowe rękawiczki. Ze względu na swoją elastyczność są bardzo wygodne i jednocześnie zapewniają pewny chwyt. Wyróżniają się one także wysoką wytrzymałością, którą zapewnia zastosowany materiał, taki jak np. stretch Cordura.

Jakiej firmy rękawice motocyklowe? 

Wybór producenta rękawic motocyklowych ma zasadnicze znaczenie. Spowodowane jest to prostą zależnością, ponieważ popularność danych marek opiera się na doświadczeniach użytkowników. Z tego też powodu znane marki, takie jak Shima, Aplinestars, RST, Ozone, czy Held, cieszą się dużą popularnością wśród motocyklistów, ze względu na swoją doskonałą trwałość.

Jak zmierzyć dłoń do rękawic motocyklowych?

Jeżeli mierzysz rękawice w sklepie, to po prostu bierzesz te, które najlepiej leżą. Co jednak zrobić, kiedy chcesz zamówić rękawice przez internet? Otóż należy odpowiednio zmierzyć dłoń i jej kluczowe oraz newralgiczne fragmenty. Takich pomiarów najlepiej dokonywać za pomocą miarki krawieckiej lub linijki.

Na początku zmierz długość swoich palców. Kolejnym pomiarem jest zgięcie palców oraz szerokość dłoni. Istotnym parametrem jest także obwód dłoni. Mając takie informacje o wiele łatwiej dopasować rękawice motocyklowe, nawet ich nie widząc na żywo.

Jak powinny leżeć rękawice motocyklowe?

Rękawice muszą przede wszystkim zapewniać swobodę ruchu, ale jednocześnie być one ściśle dopasowane do dłoni. Istotne jest także dopasowanie długości palców oraz długość mankietu. Dobrze dopasowana rękawice będzie wygodna, komfortowa i jednocześnie będzie ona pozwalała na dokładność i precyzję.

Czy można prać rękawice motocyklowe?

Teoretycznie możliwe jest pranie rękawic motocyklowych w pralce, która posiada opcję „prania ręcznego”. Nie mniej jednak o wiele bezpieczniejszym i częściej wybieranym sposobem jest pranie ich w rękach z użyciem delikatnych detergentów, które usunął bród, ale w żadnym stopniu nie zaszkodzą rękawicom.

Jak rozbić rękawice motocyklowe?

Rozbijanie lub rozciąganie rękawic dotyczy szczególnie tych, które zrobione są ze skóry. Bardzo często stosowaną metodą jest tłusty krem, który delikatnie wpływa na strukturę skóry. Jednocześnie nie powoduje on także jej uszkodzeń.

Po krótkim czasie skóra zmiękcza się i jest bardziej elastyczna. Wówczas wystarczy tylko usunięcie nadmiaru kremu i można korzystać ze skórzanych rękawic, które są odpowiednio rozbite. Dzięki temu będą one idealnie dopasowane do dłoni motocyklisty lub motocyklistki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
(function($) { $('.info-text').readmore({ moreLink: 'Więcej', lessLink: 'Mniej', maxHeight: 40 }); })(jQuery);
Sklep internetowy Shoper Premium