Rękawice na motocykl - wykonanie i funkcje

Rękawice na motocykl - wykonanie i funkcje

rękawice na motocykl

Rękawice na motocykl – z czego są wykonane i jakie funkcje spełniają? Rękawice na motocykl to wręcz obowiązkowa część garderoby każdego motocyklisty. Wybór odpowiednich rękawic, to niełatwe zadanie, a w szczególności dla początkujących. Można spotkać się ze stwierdzeniem, że istnieją uniwersalne rękawice, które nadają się do każdego rodzaju jazdy i motocykla. I choć to częściowo prawda, to lepiej poznać wszystkie możliwości, zanim zdecydujemy się na zakup. Zakup, który jest koniecznością.

Dlaczego rękawice motocyklowe są tak istotne?

Głównym powodem, dla którego powinno posiadać się rękawice motocyklowe, to oczywiście bezpieczeństwo. Dobrze dobrane i wykonane z odpowiednich materiałów rękawice sprawiają, że w razie wypadku lub położenia motocykla na drodze, dłonie są zabezpieczone przed poważnym otarciami. W zależności od tego, z czego są zrobione rękawice, mogą zabezpieczać różne części dłoni. Począwszy od kości śródręcza oraz paliczków, a skończywszy na krawędzi samych dłoni oraz skóry nadgarstków. Modele z „wyższej półki” mają także wewnątrz wzmocnienia z kevlaru, więc mówimy tutaj o bezpieczeństwie na najwyższym możliwym poziomie.
Do tego niektóre z modeli rękawic mają regulowane szerokości mankietów. Dzięki temu można zapiąć je tak, by schować pod nie kurtkę lub bluzę. Nie da się zaprzeczyć także, że same rękawice spełniają rolę wizualną. Wykonane z dobrych materiałów mogą stanowić nieodłączony element ubioru motocyklisty.

motocross w powietrzu

Z jakich materiałów wykonywane są rękawice?

Rękawice motocyklowe mogą być wykonane z kilku materiałów jednocześnie, ponieważ wszystko uzależnione jest od tego, do jakiej jazdy mają być przeznaczone. Można jednak powiedzieć, że najpopularniejszym materiałem, z którego wykonane są rękawice motocyklowe, to skóra. Wykorzystanie skóry sprawia, że dłoń ma możliwość „oddychania” w trakcie jazdy i jednocześnie jest odpowiednio zabezpieczona. Można spotkać wiele różnych rodzajów skóry, która jest wykorzystywana do ich produkcji. Najpopularniejsze są rękawice ze skóry bydlęcej oraz koziej, choć spotkamy także rękawice wykonane ze skóry wielbłąda czy kangura. To jednak rzadkość i obecnie dość trudno takie produkty dostać.
Można spotkać także takie rękawice motocyklowe, które wykonane są z materiałów tekstylnych (włókna nylonowe, teflonowe czy poliestrowe). Tutaj spotykamy także materiały, które są wodoodporne. Do tego mogą dochodzić także specjalne poduszki amortyzujące, które sprawdzają się w przypadku upadku. Do tego dochodzi także wnętrze, które może być wykonane z bawełny lub zamszu. Warto przed zakupem sprawdzić także jakość wykonania rękawic, a konkretniej, czy wszystkie szwy oraz zapięcia są dobrze zrobione.

Rodzaje rękawic motocyklowych

Oprócz tak zwanych rękawic uniwersalnych, które mogą nadawać się np. na skuter czy mniejszy motocykl, istnieje wiele rodzajów rękawic motocyklowych. Te są uzależnione od tego, jaka jazda będzie preferowana. Spotkamy więc rękawice na cross’a (enduro), ale także rękawice sportowe czy rękawice na motocykl turystyczny. Oczywiście różne rękawice spełniają różne zadania. Rękawice turystyczne są np. wodoodporne oraz większe poduszki wewnątrz, by zapewnić lepszy komfort podczas dłuższych podróży. Łatwiej także dopasować je do dłoni. Rękawice crossowe są o wiele lepiej zabezpieczone, ponieważ jazda crossowa wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wypadku. Można także spotkać rękawice sportowe, które są idealnie dopasowane do dłoni. Są także wzmocnione w newralgicznych miejscach, by zapewnić bezpieczeństwo w chwili upadku. Można także znaleźć rękawice damskie, czyli w mniejszych rozmiarach.

Ceny rękawic na motocykl

Ceny rękawic motocyklowych różnią się od siebie, a uzależnione jest to od tego, z czego są wykonane. Lepszej jakości sprawiają, że trzeba zapłacić odpowiednio więcej. Można znaleźć rękawice na motocykl poniżej 100 złotych, ale też takie, które kosztują kilkaset złotych. W tym przypadku lepiej wydać na rękawice motocyklowe odrobinę więcej, ponieważ to część ubioru, która może uchronić przed poważnymi uszkodzeniami ciała. Dobrze więc wydać odrobinę więcej na lepszej jakości ubiór, by czuć się przede wszystkim bezpiecznie.
 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium