Jak przygotować się do pierwszej jazdy motocyklem?

Jak przygotować się do pierwszej jazdy motocyklem?

Pierwsza jazda motocyklem

Jazda na motocyklu daje wiele przyjemności. Rozpoczęcie przygody z jednośladem wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Jakie warunki należy spełnić, aby pierwsza przejażdżka motocyklem była bezpieczna i stała się niezapomnianym przeżyciem? Sprawdź koniecznie!

Po pierwsze spełnij prawne wymagania

Chcąc legalnie poruszać się motocyklem po drogach, trzeba posiadać prawo jazdy kategorii A. Warunkiem jego uzyskania jest ukończenie 24 roku życia. To prawda, że na kurs mogą również uczęszczać osoby, które skończyły 20 lat, jednakże warunkiem jest posiadanie uprawnień kategorii A2 od co najmniej 2 lat.

Po ukończeniu kursu teoretycznego i praktycznego zdaje się egzamin państwowy. Jego pozytywny wynik jest równoznaczny z otrzymaniem uprawnień do kierowania motocyklem, motocyklem z bocznym wózkiem oraz motocyklem z przyczepą motocyklową o masie nieprzekraczającej masy własnej motocykla i 100 kg.

Kiedy wystarczy prawo jazdy kategorii B, aby kierować motocyklem?

Warto wiedzieć, że posiadając prawo jazdy kategorii B można również kierować motocyklem. Są jednak pewne warunki. Po pierwsze pojemność silnika maszyny nie może przekraczać 125 cm3. Drugim warunkiem jest posiadanie uprawnień kategorii B przynajmniej od 3 lat.

Przygotuj swój motocykl do jazdy

Motocykl, podobnie jak samochód, aby mógł legalnie poruszać się po polskich drogach, musi być zarejestrowany i mieć ważne ubezpieczenie OC.

Poza przepisami drogowymi, warto także pamiętać o odpowiednim przygotowaniu dwóch kółek do jazdy. Konieczne jest sprawdzenie stanu opon i ciśnienia w nich. Dobrym nawykiem jest regularne kontrolowanie poziomu oleju i płynu hamulcowego oraz sprawności wszystkich świateł.

Warto wyczyścić i nasmarować łańcuch oraz sprawdzić, czy wszystkie elementy zewnętrzne, takie jak owiewki, błotnik, szyba, podnóżki, kierownica i siedzenie, są odpowiednio dokręcone.

Przed swoją pierwszą jazdą na jednośladzie należy dopasować motocykl do wzrostu i pozycji za kierownicą. Dźwignie hamulca powinny być ustawione pod właściwym kątem, a zmiany biegów – w sposób umożliwiający bezproblemową obsługę.

Warto także wyregulować lusterka i siedzenie (jeśli istnie możliwość regulacji wysokości). Na koniec konieczne jest sprawdzenie poprawności pracy dźwigni, a zwłaszcza hamulca

Zapewnij sobie odpowiedni sprzęt do jazdy motocyklem

Zgodnie z przepisami ruchu drogowego, motocyklista oraz pasażer mają obowiązek posiadać kask. Za jego brak grozi mandat w wysokości 100 złotych oraz 2 punkty karne. Przepisy nie mówią dokładnie, jaki rodzaj kasku należy posiadać. Najważniejsze, aby spełniał normy bezpieczeństwa. W Polsce i Europie oznacza to posiadanie certyfikatu ECE R22.05.

Kask powinien być dopasowany do głowy motocyklisty i jego osobistych preferencji. Warto wybierać modele z najwyższej półki, które są wykonane z trwałych materiałów, na przykład włókna szklanego lub włókna węglowego. Zapewniają szeroki kąt widoczności i wydajną wentylację.

Kask AGV Corsa R Black Mono

AGV Corsa R Black Mono

Może Cię zainteresować: Jaki kask na skuter otwarty czy zamknięty? 

Każdy motocyklista powinien mieć na uwadze, że kask to za mało. Aby zwiększyć bezpieczeństwo jazdy na motorze warto również posiadać odpowiedni strój motocyklowy. Gwarantuje on ochronę przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych i urazami. W przypadku kolizji obrażenia są zdecydowanie mniejsze lub nie pojawiają się wcale.

Ważnym elementem stroju motocyklisty są buty motocyklowe. W zależności od modelu i wysokości, zabezpieczają stopy, kostki oraz golenie. Najwyższej jakości buty na motor są wykonane z trwałych i odpornych na ścieranie materiałów. Posiadają także wzmocnienia w okolicy pięt, palców, wierzchu stopy, kostek i goleni. Gwarantują też maksymalny komfort, zapewniając odpowiednią wentylację i ochronę przeciwdeszczową.

 Buty motocyklowe Alpinestars AS-DSL AKIO Diesel

Alpinestars AS-DSL AKIO Diesel

Kolejnym elementem wyposażenia każdego miłośnika jednośladów są kurtki i spodnie motocyklowe. Ich zadaniem jest podnoszenie bezpieczeństwa i zapewnienie maksymalnego komfortu jazdy o każdej porze roku.

Najlepsze modele, wykonane z materiałów gwarantujących wysoką odporność na ścieranie, posiadają specjalne ochraniacze, które zabezpieczają przed ewentualnymi otarciami przy wywrotce. Zapewniają również odpowiednią wentylację, a dzięki elementom odblaskowym zwiększają widoczność motocyklisty na drodze.

Alternatywą dla kurtki i spodni są kombinezony motocyklowe. Zapewniają pełną ochronę tułowia i nóg. Do wyboru są dwa typy – jednoczęściowe i dwuczęściowe. Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza te pierwsze. Mają bardziej sportowy styl, są wygodne, a przede wszystkim chronią lepiej niż kombinezony dwuczęściowe.

kombinezon motocyklowy Alpinestars ATEM v4 1PC

Alpinestars ATEM v4 1PC

Niezbędne są również rękawice, które pełnią wiele funkcji. Chronią przed złymi warunkami atmosferycznymi i ewentualnymi urazami podczas upadku. Przede wszystkim jednak zabezpieczają dłonie przed długotrwałym wystawieniem na działanie zimnego powietrza, co może wpływać na gorsze ukrwienie, a tym samym słabsze czucie. Jest to bardzo niebezpieczne podczas kierowania z dużą prędkością.

Trzeba mieć świadomość, że w przypadku stroju motocyklowego, liczy się jakość. Ma ona bowiem bezpośrednie przełożenie na bezpieczeństwo jazdy. Warto więc wybierać wyposażenie od sprawdzonych i zaufanych producentów.

W ofercie sklepu motocyklowego 4motos.pl dostępne są wyłącznie produkty renomowanych marek, między innymi Scorpion, Ozone, Alpinestars, Dainese czy Rebelhorn. Dzięki temu każdy amator dwóch kółek może wybrać strój dopasowany do siebie.

Szlifuj technikę jazdy i pytaj doświadczonych kierowców

Często popełnianym błędem wielu początkujących motocyklistów jest zaprzestanie dalszego doskonalenia techniki jazdy. Po opanowaniu podstaw i przyzwyczajeniu się do swojego motocykla, spoczywają na laurach.

Niewłaściwe jest wychodzenie z założenia, że potrafi się już jeździć. W przypadku motocykla warto się szkolić cały czas, ponieważ przekłada się to na poprawę bezpieczeństwa na drodze. Co można zrobić?

Na początku warto pojeździć z bardziej doświadczonym motocyklistą. Cenne wskazówki mogą być pomocne w trudnych sytuacjach na drodze. Dobrym pomysłem jest także zapisanie się na kurs doskonalenia jazdy. Nauka pod okiem profesjonalnego instruktora pozwala opanować trudne manewry i poznać podstawy bezpiecznej jazdy.

Jazda motocyklem to wielka frajda, ale też duże ryzyko. Warto o tym pamiętać. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego, a także stosować strój motocyklowy i stale się szkolić. Szerokiej drogi i lewa w górę!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
(function($) { $('.info-text').readmore({ moreLink: 'Więcej', lessLink: 'Mniej', maxHeight: 40 }); })(jQuery);
Sklep internetowy Shoper Premium