Zima to niezwykle wymagający okres dla motocyklistów. Niskie temperatury, opady śniegu i sól na drogach mogą znacząco wpłynąć na stan Twojego motocykla. Odpowiednie przygotowanie mechanicznego wierzchowca do zimowego okresu jest kluczowe, aby nie tylko zachować jego wartość, ale także zabezpieczyć go przed działaniem warunków atmosferycznych.
W tym artykule omówimy kluczowe kroki, które pomogą ci utrzymać motocykl w jak najlepszym stanie w okresie zimowym.
Garaż czy pod chmurką? Gdzie garażować motocykl?
Pierwszą kwestią do rozważenia jest miejsce przechowywania twojego motocykla w okresie zimy. Wybór pomiędzy garażem a pozostawieniem go na zewnątrz ma ogromne znaczenie dla jego stanu. Oczywiście najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest garaż. Cztery ściany i brama skutecznie chronią motocykl przed wiatrem, śniegiem i mrozem. W garażu zawsze panuje temperatura o kilka stopni wyższa, niż na zewnątrz. Dzięki temu chronione są najważniejsze podzespoły, oraz części wrażliwe na zimno, jak np. akumulator. Kolejną zaletą garażu jest naturalna ochrona przed kradzieżą - złodziej musi sporo natrudzić się, aby dostać się do zamkniętego na kłódkę garażu.
Niestety garaż jest opcją zarezerwowaną w zdecydowanej większości, dla właścicieli domów. Wyjątkiem są miejskie garaże usytuowane czasami obok bloków, szczególnie w starym budownictwie. Zdecydowana większość właścicieli motocykli mieszkająca w mieście, nie ma dostępu do garażu, dlatego swoją maszynę musi garażować pod tzw. chmurką. Sposobem na ochronę motocykla jest specjalny pokrowce motocyklowe, których celem jest częściowe zabezpieczenie maszyny przed działaniem pogody. Warto jednak dodać, że taki sposób garażowania motocykla nie jest dla niego korzystny, szczególnie w przypadku braku konserwacji jego poszczególnych podzespołów przed zimą.
Konserwacja - przygotowanie motocykla do zimy
Niezależnie od tego, czy motocykl przechowywany jest zimą w garażu, czy pod tzw. chmurką, należy go odpowiednio zakonserwować. Taką konserwację należy rozpocząć od bardzo dokładnego wyczyszczenia motocyklu. Staranne umycie maszyny to tylko preludium, ponieważ oczyszczona powinna być praktycznie każda część, na którą następnie będzie nakładane odpowiednie preparaty antykorozyjne. Ten moment jest niezwykle istotny, ponieważ przygotowuje motocykl przed właściwą konserwacją. Nałożenie warstwy wosku lub specjalnego preparatu antykorozyjnego, to kwintesencja całego procesu. Warstwa takiego środka pomoże w minimalizacji ryzyka korozji spowodowanej działaniem soli na drodze w trakcie sezon zimowego.
Ostatnim etapem konserwacji motocykla przed zimą jest sprawdzenie wszystkich, najważniejszych płynów. Należy upewnić się, że olej silnikowy, płyn chłodzący oraz płyn hamulcowy są na odpowiednim poziomie. Dlaczego jest to tak ważne właśnie przed zimą? Ponieważ po sezonie letnim często zdarza się tak, że płyny znajdują się poniżej minimalnego poziomu z powodu letnich upałów. Zbagatelizowanie tego kroku jest bardzo niebezpieczne, ponieważ minimalne poziomy płynów wprowadzają realne ryzyko uszkodzeń poszczególnych podzespołów motocykla.Odpowiednia konserwacja jest zatem kluczowa, aby motocykl gotowy był zarówno na sezon zimowy, jak i wiosenny.
Energia na zimę - dbaj o akumulator
Jedną z najbardziej wrażliwych na zimę części w motocykl jest jego akumulator. Jeśli planujesz pozostawić motocykl na dłuższy okres bez jazdy, warto rozważyć odłączenie akumulatora. To zapobiegnie jego rozładowaniu. Jest to szczególnie istotne w przypadku spadków temperatury poniżej zera. Odłączenie akumulatora zminimalizuje ryzyko, że się rozładuje. Kolejnym istotnym elementem przygotowania akumulatora na zimę, jest okresowe podłączenie go do prostownika. Uzupełnienie energii może być skutecznym sposobem na to, aby pozostał w dobrej kondycji przez całą zimę.
Jeżeli Twój akumulator już w trakcie letnich dni dawał o sobie znać, to przed zimą najlepiej wymienić go na nowy. Słabe akumulatory są w stanie rozładowywać się jeszcze zanim temperatury spadną poniżej zera. Wystarczy odpowiednio wysoka amplituda np. spadkiem z 14 stopni na 5, aby motocykl odmówił posłuszeństwa z powodu rozładowanego akumulatora. O ile takie przygody blisko domu nie są czymś stresującym, tak rozładowanie akumulatora w trasie np. podczas dłuższego postoju, potrafi sprawić wiele problemów.
Łańcuch, smarowanie i przepalanie
Prawidłowa konserwacja łańcucha napędowego to klucz do zachowania efektywności i trwałości motocykla, szczególnie w okresie zimowym. Na samym początku tego procesu należy starannie oczyścić łańcuch z wszelkiego brudu i resztek oleju. W tym celu najlepiej posłużyć się specjalnym środkiem do czyszczenia łańcucha. Następnie na łańcuch należy nałożyć świeży olej. W przypadku zimowej konserwacji, warto zadbać o to, aby był to olej wysokiej jakości. Procedurą zamykającą cały proces jest przepalenie motocykla na wolnych obrotach przez kilka minut.
Paliwo pod kontrolą
Odpowiednie przechowywanie paliwa w motocyklu podczas zimowego postoju jest niezwykle istotne. Przede wszystkim warto zadbać w pierwszej kolejności o zbiornik. Konserwacja zbiornika zapobiegnie jego korozji. Wielu kierowców preferuje napełnienie baku do pełna przed zimą, aby zabezpieczyć także bak paliwa od środka. Często stosowaną metodą jest także dodawanie do paliwa stabilizatora, który ma na celu zabezpieczenie stojącego w trakcie zimy paliwa.
Odpowiednie zabezpieczenie paliwa przed zimą jest bardzo istotne niezależnie od tego, czy motocykl będzie w zimie jeżdżony, czy też nie.
Zabezpieczenie motocykla - od stojaka do pokrowca
Zimowa aura potrafi być dla motocykla dość niebezpieczna, dlatego motocyklista musi odpowiednio zabezpieczyć swoją maszynę. Akcesoria, stojaki, narzędzia i pokrowce są w stanie skutecznie przeciwdziałać negatywnym skutkom zimowej pogody. Stojak centralny jest doskonałym przykładem na to, że akcesoria do motocykla mogą być maksymalnie praktyczne. Sprawdź naszą ofertę po więcej akcesoriów do motocykla, które pomogą przetrwać zimę.
Oferujemy szeroki wybór stojaków motocyklowych, pokrowców oraz innych rodzajów akcesoriów motocyklowych. Warto dodać, że asortyment naszego sklepu wyróżnia się swoją wysoką jakością, co jest szczególnie istotne w kontekście sprzętu i akcesoriów, które potrzebne są w trakcie zimowej aury.
Chłodne dni na dwóch kołach
Choć zdecydowana większość motocyklistów uważa zimę za koniec sezonu na motocyklowe przejażdżki, tak niektórzy preferują śnieżne przygody na jednośladzie. Dla fanów zimowej aury najważniejsze jest zatem to, aby w trakcie jazdy być odpowiednio zabezpieczonym przed niskimi temperaturami. Pęd wiatru, który dodatkowo wzmocniony jest mrozem, może okazać się wyjątkowo niebezpieczny dla motocyklisty.
To właśnie z tego powodu tak ważne jest, aby motocyklista preferujący zimowe przygody, był wyposażony w odpowiedni zimowy sprzęt i akcesoria. Ciepły ubiór motocyklowy na chłodniejsze dni, to podstawa bezpieczeństwa i komfortu w trakcie zimowych przejażdżek. Warto dodać, że zima to wyjątkowo niebezpieczny i trudny okres na jazdę motocyklem. Pamiętaj, żeby wybierać się na przejażdżkę, tylko wtedy, gdy warunki atmosferyczne na to pozwalają. Opady śniegi, a tym bardziej gołoledź, potrafią wprowadzić śmiertelne niebezpieczeństwo, ponieważ jednoślady są zdecydowanie mniej stabilne, niż np. samochody. Dlaczego też w trakcie zimy o wiele łatwiej o wypadek.
Po zimie - pierwsze kroki z motocyklem
Po zimowym okresie hibernacji Twój motocykl będzie gotów na nowe wyzwania. Dowiedz się, jak przywrócić go do życia po zimie, zrobić przegląd i jakie kroki podjąć, aby cieszyć się bezpieczną i komfortową jazdą w sezonie wiosennym. Szczegóły znajdziesz w artykule - Jak przygotować motocykl do sezonu
Podsumowując, przygotowanie motocykla do zimy jest konieczne, aby jeździł on jak należy zarówno w trakcie zimowych przejażdżek, jak i podczas wielkiego powrotu na drogi na wiosnę. Warto dodać, że od dokładności tego procesu zależy nie tylko stan samego motocykla, ale także bezpieczeństwo jego właściciela.