Jak przygotować motocykl do sezonu? Podpowiadamy!

Jak przygotować motocykl do sezonu? Podpowiadamy!

Jak przygotować motocykl do sezonu? Podpowiadamy!

W czasie przeglądu może się okazać, że potrzebne są nowe akcesoria, które zwiększą nasze bezpieczeństwo podczas jazdy na motocyklu. Gdy upewnisz się, że wszystkie elementy są sprawne, nie wymagają naprawy lub wymiany, możesz bez obaw rozpoczynać nowy sezon!

Przygotowanie motocykla do sezonu – podstawowe zabiegi konserwacyjne

Odpowiednie przygotowanie motocykla do sezonu wiąże się z przeprowadzeniem kilku zabiegów konserwacyjnych. Jedną z podstawowych czynności, jaką należy skontrolować przed jazdą po dłuższej przerwie, jest poziom oleju i stan płynów.

To bardzo ważne w sytuacji, kiedy nie jeździliśmy przez kilka ostatnich miesięcy. Dzięki temu unikniemy zatarcia silnika, uszkodzenia innych części i jednocześnie przedłużymy żywotność poszczególnych elementów.

Warto dodać, że dobrym nawykiem jest skontrolowanie poziomu oleju przed każdą trasą. Prawidłowy stan techniczny motocyklu w znaczącym stopniu przekłada się na poziom naszego bezpieczeństwa na drodze. Poza olejem do silnika, należy także sprawdzić bądź wymienić olej do amortyzatorów i płyn hamulcowy.

Częstą usterką po okresie zimowym w motorze może być wyciek spod uszczelniaczy lag. W związku z tym warto sprawdzić, czy na lagach nie ma śladów oleju. Jeśli są, to należy wymienić uszczelniacze. Gdy dostanie się on do zacisków hamulcowych, może doprowadzić do ich zniszczenia, a nawet uszkodzić zawieszenie.

Gdy jesteśmy właścicielami jednośladu, w którym napęd na tylne koło jest łańcuchowy, to musimy pamiętać o jego odpowiednim nasmarowaniu. Sprawdzić trzeba także zębatki. Wystarczy wykorzystać do tego dedykowany smar. Tę czynność należy wykonać na umytych, oczyszczonych i wysuszonych częściach.

Każdy motocyklista powinien zakupić dobrej jakości i od sprawdzonych producentów olej do silnika, filtry powietrza, płyny hamulcowe oraz smary i zmywacze do łańcucha. Dzięki tego typu produktom będziemy mogli przygotować swoją maszynę do sezonu w zaciszu własnego garażu.

Przygotowanie motocyklu do sezonu

Sezon motocyklowy? Sprawdź, czy Twoje podzespoły są sprawne!

Po sprawdzeniu olejów i płynów, należy sprawdzić ogólny stan techniczny, działanie podzespołów, geometrię ramy i ustawienie zawieszenia. Można to wykonać samodzielnie albo udać się do stacji diagnostycznej, która przeprowadzi dokładne badanie techniczne. Po jego zakończeniu uzyskamy informacje, co należy wymienić, naprawić lub poddać zabiegom konserwacyjnym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Bardzo ważny jest stan opon. Ogumienie nie może być popękane. Jeśli mamy wątpliwości, czy można jeszcze na tych oponach jeździć, zapytajmy o radę specjalistę. Gdy po okresie zimowania koła będą w dobrym stanie, wystarczy je dopompować. Do tego świetnie sprawdzi się kompresor.

Jeśli jednoślad po kilku miesiącach nieużytkowania nie będzie chciał zapalić, to znak, że jego akumulator jest rozładowany. Nie trzeba od razu kupować nowego. Wystarczy akumulator ze swojego motocykla podpiąć do prostownika i pozostawić na kilka godzin, aby się załadował. To samo należy zrobić z akumulatorem, który na okres zimy został wyciągnięty z pojazdu.

W czasie jazdy niezbędne są sprawne hamulce. Istotne jest sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego. Jeśli podczas przeglądu zauważymy na tarczach hamulcowych niewielkie ilości rdzy, to nie musimy się tego obawiać. Po kilku hamowaniach znikną.

Bardzo ważna jest także ich grubość. Podczas eksploatacji pojazdu, zużywają się. Jeśli więc grubość tarczy zbliża się do określonej przez producenta minimalnej wartości, należy ją bezwzględnie wymienić.

Przed pierwszą jazdą warto sprawić, czy łańcuch jest prawidłowo naciągnięty. Nie można przy tej czynności się śpieszyć. Pamiętajmy, że na łańcuchu gromadzi się kurz i piach. Odpowiednie środki należy nałożyć na oringi i baryłki, przy tym delikatnie kręcić tylnym kołem. Nie może być on zbyt mocno lub zbyt słabo naciągnięty. Całkowicie zabronione jest wykonywanie tej czynności przy zapalonym silniku.

Nie można też zapomnieć o kontroli świateł: stop, mijania, postojowych oraz kierunkowskazach. Mogłoby się wydawać, że te drobne rzeczy nie są istotne. Wręcz przeciwnie. Mają ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy.

Prace konserwacyjne do sezonu motocyklowego

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy

Bezpieczeństwo podczas jazdy na motorze gwarantuje nie tylko sprawny pojazd, ale także odpowiednio dobrana odzież motocyklowa. Obowiązkowy jest kask motocyklowy, który podczas ewentualnego upadku ochroni głowę przed urazem. Tak samo jak przed poważnymi obrażeniami ciała uchroni nas kurtka motocyklowa. Nasz sklep motocyklowy 4motos.pl posiada bardzo duży wybór tego typu produktów od renomowanych producentów.

Co jeszcze jest przydatne podczas przejażdżki na jednośladzie? To przede wszystkim wygodne buty motocyklowe, które sprawdzą się o każdej porze roku. Chronią stawy skokowe i zabezpieczają nogi podczas upadku.

Do tego niezwykle przydatne są rękawice, które sprawdzą się podczas zmiennych warunków atmosferycznych. Wyprodukowane z naturalnych i wysokiej jakości materiałów, posłużą nam przez długie lata.

W zależności od danego typu motocykla, zakres akcesoriów danego motocyklisty może znacząco się różnić. Miłośnicy jazdy po górskich terenach powinni zakupić gogle na crossa. Natomiast osoby uwielbiające długie wycieczki za miasto, wyposażyć się w interkom motocyklowy, który umożliwi wykonywanie połączeń telefonicznych.

Dobrym pomysłem jest również montaż sakwy lub kufra, w którym można przechowywać różne produkty. Mogą się one bardzo przydać podczas postoju. Tak naprawdę wybór dodatkowego sprzętu uzależniony jest od indywidualnych potrzeb i preferencji motocyklisty.

pierwsza jazda w sezonie na motocyklu

Odśwież swój motocykl – dodatkowym sprzętem

Przygotowanie motoru przed sezonem to dobry moment, aby dokładnie sprawdzić stan techniczny całego pojazdu i odświeżyć swój motocykl. Nadać mu wyjątkowego wyglądu i charakteru.

To również odpowiedni czas, aby wymienić filtr oleju, uzupełnić płyn hamulcowy, sprawdzić ciśnienie w oponach, klocki hamulcowe, ustawić światła pozycyjne i światła mijania. Bardzo ważne jest także czyszczenie i smarowanie łańcucha.

Pamiętaj! Aby odpowiednio przygotować motor do sezonu, nie musisz wszystkich tych działań wykonywać samodzielnie. Jeśli obawiasz się, że nie poradzisz sobie z jakimś zadaniem, oddaj swój pojazd do serwisu. Zajmą się nim profesjonaliści, którzy wychwycą najmniejszą usterkę.

Czas przed nowym sezonem to dobra okazja, aby zastanowić się nas zakupem dodatkowych akcesoriów, które zwiększą nasze bezpieczeństwo jazdy i poprawią komfort jazdy. Wymiana poszczególnych części nie nadwyręży Twojego portfela.

Nasz sklep 4motos.pl może pochwalić się bogatą ofertą kasków, butów, odzieży motocyklowej, rękawic i różnego typu akcesoriów. Do tego wszystkie produkty dostępne są w atrakcyjnych cenach!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
(function($) { $('.info-text').readmore({ moreLink: 'Więcej', lessLink: 'Mniej', maxHeight: 40 }); })(jQuery);
Sklep internetowy Shoper Premium