Jak dobrać kombinezon motocyklowy?

Jak dobrać kombinezon motocyklowy?

kombinezon-motocyklowy

Każda osoba, która jeździ motocyklem, powinna zadbać o odpowiednie wyposażenie, zapewniające jej komfort i bezpieczeństwo w czasie jazdy. Poza oczywistymi elementami, takimi jak kask, czy odpowiednie obuwie, warto zadbać również o swój strój. Jedną z możliwości, jaką mamy, jest zakup kombinezonu motocyklowego. To ubranie, które spełnia wiele ról. Dlatego też wybór odpowiedniego kombinezonu jest wyjątkowo ważny.

Dlaczego kombinezon jest istotny?

Kombinezon motocyklowy to coś więcej niż jedynie element ubioru, który podkreśla naszą miłość do jednośladów. To przede wszystkim ochrona, dzięki której możemy cieszyć się bezpieczeństwem i komfortem w czasie jazdy. Kombinezon chroni nas przed niskimi temperaturami, wiatrem czy wilgocią. Przede wszystkim jest to jednak ochrona ciała przed obrażeniami, do których mogłoby dojść w czasie upadku na motocyklu. Dzięki dobrze dobranemu kombinezonowi możemy uniknąć skaleczeń, otarć naskórka, a nawet złamań kości. Kombinezony motocyklowe posiadają bowiem liczne wzmocnienia, przez co doskonale amortyzują siłę upadku oraz tarcie. W tym miejscu warto wspomnieć, że na rynku dostępne są obecnie kombinezony wykonane z naturalnej skóry oraz tekstylne. Te, które wykonane są z tkanin, nieco lepiej chronią nas przed niską temperaturą, niemniej jednak są również mniej odporne na uszkodzenia. Dlatego też większość motocyklistów stawia na kombinezony skórzane. Są one wybierane również przez profesjonalistów biorących udział w wyścigach.

Jedno i dwuczęściowe kombinezony

Obecnie na rynku możemy znaleźć dwa rodzaje kombinezonów motocyklowych. Pierwszym z nich są kombinezony jednoczęściowe, które są rozpinane na klatce piersiowej. Drugi rodzaj to kombinezony dwuczęściowe, które składają się z kurtki i spodni łączonych ze sobą za pomocą suwaka. Każdy z rodzajów kombinezonów ma swoje mocne i słabsze strony. Poznajmy je.

Jednoczęściowe

Kombinezony jednoczęściowe są częściej wybierane przez profesjonalistów oraz osoby, które podróżują motocykle dużo i często wybierają się w dalekie trasy. Ich podstawową zaletą jest doskonała ochrona. Dzięki temu, że pokrywają całe nasze ciało i nie mają połączeń, są odporne na rozdarcia i tym samym lepiej chronią nas podczas upadku na asfaltową nawierzchnię. Jeśli chodzi o słabsze strony tego rodzaju kombinezonów, możemy mówić jedynie o tym, że bywają niepraktyczne na krótkich odcinkach tras - wymagają od nas rozebrania się do bielizny, co dla wielu osób bywa niekomfortowe.

Dwuczęściowe

Kombinezony dwuczęściowe, czyli składające się z połączonych ze sobą spodni i kurtki, to rozwiązanie, które wybierane są przez osoby hobbystycznie jeżdżące motocyklami. Są bowiem wygodne w ubieraniu. Pozwalają nam również na korzystanie tylko z jednego elementu (np. jedynie kurtki). Ich wadą jest mniejsza wytrzymałość - podczas upadku może dojść do rozdarcia kombinezonu w miejscu łączenia dwóch elementów.

Odpowiednie dopasowanie rozmiaru kombinezonu

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup jedno czy dwuczęściowego kombinezonu, najważniejszym jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Pamiętajmy, że kombinezon, który jest za luźny, nie jest w stanie zapewnić nam należytej ochrony jeśli dojdzie do upadku. Z kolei za mały rozmiar sprawia, że jazda będzie zwyczajnie niekomfortowa. Skóra jest materiałem, który nie rozciąga się podczas noszenia. Dlatego też specjaliści zgodnie twierdzą, że nie należy kupować za małych kombinezonów w nadziei, że „dopasują się” one do naszego kształtu ciała. Jak więc kupić dobry kombinezon? Odpowiedź jest prosta - w przypadku stacjonarnych sklepów należy przymierzyć kilka modeli. Jeśli kupujemy kombinezon motocyklowy przez Internet, dokładnie sprawdźmy tabelę rozmiarów oraz zmierzmy się. Istnieje również opcja zakupu kombinezonu szytego na wymiar, jednakże w tym przypadku musimy liczyć się z większymi wydatkami. Podsumowując, niezależnie od tego, jakim motorem jeździmy oraz po jakich drogach się poruszamy, warto wyposażyć się w kombinezon motocyklowy. Obecnie ich oferta jest bardzo szeroka i różnorodna, dzięki czemu każdy z nas może znaleźć coś dla siebie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium