Jak dobrać niezawodny smar do łańcucha motocyklowego?

Jak dobrać niezawodny smar do łańcucha motocyklowego?

Smar do łańcucha - baner

Obejmuje ona utrzymanie maszyny w czystości oraz systematyczne smarowanie łańcucha. Dobór smaru nie powinien być przypadkowy. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, wybierając ten najlepszy.

Zacznijmy od tego, dlaczego należy smarować łańcuch?

Smarowanie ruchomych mechanizmów każdej maszyny, stanowi gwarancję jej sprawnego działania i długiej żywotności. Smary chronią części przed skutkami tarcia, dzięki czemu elementy nie niszczą się zbyt szybko.

Odpowiednio dobrane preparaty zabezpieczają też metal przed działaniem wilgoci, a w efekcie także przed korozją. Sprzęt pracuje płynniej i ciszej. Ta zasada dotyczy również wszystkich motocykli wyposażonych w mechanizm łańcuchowy.

Wielu posiadaczy jednośladów uważa, że smarowanie łańcucha motocyklowego jest zbędne, gdyż pojazd pojedzie również bez tego zabiegu. Konsekwencją takiego zaniedbania jest zgrzytanie metalu podczas jazdy, a łańcuch i zębatki trzeba szybko wymieniać.

Ponadto ogniska korozji z łańcucha mogą przenosić się na inne elementy maszyny, powodując większe szkody. Dlatego, nawet jeśli myślisz, że smar to zbędny wydatek, warto nie tylko go kupić, ale też postarać się o ten najlepszy. Nie dotyczy to jedynie właścicieli motocykli wyposażonych w wałek lub pas napędowy.

Łańcuch wysmarowany smarem

Jakie są rodzaje smarów do łańcucha motocyklowego?

Smary do łańcuchów motocyklowych stanowią dość pokaźną grupę produktów dostępnych na rynku. Ma je również sklep 4motos, specjalizujący się w sprzedaży asortymentu dla motocyklistów.

Poszczególne środki smarne różnią się jakością i parametrami, dlatego wybór odpowiedniego preparatu wymaga wiedzy i poznania dostępnych możliwości. Podstawowy podział pozwala wyróżnić:

  • suchy smar do łańcucha,
  • smar mokry.

Podstawową różnicą pomiędzy tymi dwiema grupami preparatów jest lepkość środków smarnych.

Smary płynne lepiej wnikają we wszystkie szczeliny, wypłukując z nich zanieczyszczenia. Jednocześnie – z uwagi na lepkość – przyciągają te zanieczyszczenia. Są to preparaty uniwersalne, przeznaczone do wszystkich typów motocykli. Ich zaletą jest także najczęściej biały kolor, który ułatwia nanoszenie.

Z kolei suchy smar do łańcucha motocyklowego dobrze przylega do powierzchni i długo na niej pozostaje.  Lepiej chroni przed zanieczyszczeniami, ale jest mniej skuteczny w przypadku tarcia.

Inny podział preparatów uwzględnia ich formę użytkową. W sprzedaży jest bowiem spray do łańcucha motocyklowego w wersji suchej i mokrej oraz olej smarny, którego nanoszenie wymaga stosowania dodatkowych narzędzi.

smar do łańcucha, wyjątkowo odporny na wodę

Smar do łańcucha w zależności od typu motocyklu

Środek do smarowania łańcucha nie powinien być dobierany przypadkowo. Nie bez powodu producenci oferują wiele takich preparatów o różnych parametrach. Są one po to, aby stwarzać jak najlepsze warunki jazdy i chronić mechanizmy w konkretnych warunkach pracy.

Oczywiście najwyższe wymagania będą mieć właściciele maszyn sportowych – wyścigowych, off-roadowych, narażonych na intensywną eksploatację. Nie oznacza to jednak, że motocykle rekreacyjne czy drogowe nie powinny być zabezpieczane jak najlepiej.

Wybór smaru do łańcucha motocyklowego powinien być uwarunkowany typem maszyny. Bogata gama produktów z serii Muc-Off obejmuje preparaty przeznaczone do maszyn drogowych, off-roadowych oraz na zmienne warunki pogodowe. Zawierają one bazę teflonową lub ceramiczną, dzięki której tworzą skuteczną warstwę hydrofobową.

Prym w serii wiedzie suchy smar do łańcucha Muc-Off Dry Chain Lube z dodatkiem wosku. Jest on przeznaczony do jazdy w suchych warunkach pogodowych.

Ceniona przez motocyklistów jest też seria preparatów S100. Obecnie cieszy się ona największą popularnością i dużym zaufaniem użytkowników.

Spray do łańcucha motocyklowego różni się kolorem opakowania – złoty (smar suchy) lub biały (smar mokry). Smary tej marki nadają się do wszystkich motocykli z napędem łańcuchowym, a zawartość PTE zapewnia skuteczną ochronę.

Jedną z najlepszych i najbardziej popularnych firm oferujących środki eksploatacyjne do motocykli, w tym smary jest firma MOTUL. W przypadku MOTULa jest ogromny wybór smarów w sprayu, a nawet w paście. Smary MOTUL w sprayu dzielimy z kolei na serię drogową, wyścigową oraz off-roadową.

Jak często smarować łańcuch w motocyklu?

Smarowanie łańcucha motocyklowego powinno odbywać się wtedy, kiedy mechanizm był narażony na działanie czynników środowiskowych, naruszających warstwę ochronną. Zaleca się wykonanie tej czynności po każdej jeździe w deszczu, a także po myciu motocykla.

Jeśli żadna z tych sytuacji nie miała miejsca, standardowo smarowanie łańcucha powinieneś wykonać po przejechaniu każdych 500 km lub widząc, że rolki łańcucha robią się srebrne – to znaczy, że smar został już po prostu zużyty i wytarty.

Za aplikowanie preparatu w sprayu warto zabrać się wtedy, gdy łańcuch jest lekko rozgrzany. Dzięki temu olej upłynni się i będzie lepiej wnikać w szczeliny. Każde ogniwo smaruj oddzielnie, od wewnątrz i od zewnątrz, używając do tego długiego aplikatora.

Jeśli nie możesz wykonać tego zabiegu zaraz po jeździe i robisz to rano, odczekaj około 20 minut, zanim uruchomisz silnik. W tym czasie smar dobrze przylgnie do powierzchni.

Podsumowanie

Wybór sprayu do łańcucha motocyklowego nie jest prostym zadaniem. W zależności od tego, jakim jednośladem jeździsz oraz jak intensywnie go eksploatujesz, potrzebujesz innego środka.

Jeśli nie wiesz, jak dobrać spray do łańcucha motocyklowego, możesz skorzystać z podpowiedzi, jakie znajdziesz w Internecie. Sklepy motoryzacyjne i specjaliści od jednośladów publikują wiele artykułów na temat konkretnych preparatów oraz ich przeznaczenia.

Dobrym źródłem informacji jest także test smarów do łańcucha, który pokazuje wady i zalety różnych produktów oraz ich ocenę przez użytkowników i fachowców.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
(function($) { $('.info-text').readmore({ moreLink: 'Więcej', lessLink: 'Mniej', maxHeight: 40 }); })(jQuery);
Sklep internetowy Shoper Premium