Czym jest pinlock do kasku i jaką funkcję pełni

Czym jest pinlock do kasku i jaką funkcję pełni

czym jest pinlock

Gotowanie wody przy szczelnie zamkniętym oknie czy wsiadanie do samochodu zimą wiąże się z tym samym efektem, jakim są zaparowane szyby. Zjawisko to wynika z różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem i otoczeniem, która powoduje skraplanie się wilgoci na zimnych taflach szkła.

Z podobnym problemem mierzą się motocykliści – z tym, że w ich przypadku wpływa on na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Rozwiązaniem problemu może być system nieparowania szybki PINLOCK.

Dlaczego kask motocyklowy jest obowiązkowy?

Głowa jest częścią ciała najbardziej narażoną na urazy prowadzące do trwałego inwalidztwa lub nawet śmierci. Dlatego powinno być oczywiste, że podczas jazdy motocyklem w każdych warunkach, także na krótkich dystansach, obowiązuje używanie kasku.

Wynika to z przepisów ruchu drogowego, jednak nawet gdyby takiego zapisu nie było, każdy rozsądny użytkownik jednośladu z pewnością zadbałby o to z rozsądku.

Kask motocyklowy może mieć różną budowę, w tym również zamkniętą, która tworzy wokół głowy szczelną osłonę. Z jednej strony jest to gwarancja ochrony podczas upadku czy uderzenia przypadkowymi odpryskami kamieni, kawałkami gałęzi oraz kontaktem z owadami. Z drugiej – osłonięcie głowy i twarzy ogranicza widoczność podczas jazdy, co może niekorzystnie wpływać na bezpieczeństwo.

Z tego powodu należy zadbać o to, aby wizjer był jak najczystszy i obejmował jak najszerszy kąt widzenia.

pinlock agv

Czym jest pinlock do kasku motocyklowego?

Jazda w kasku motocyklowym zapewnia wyższy poziom bezpieczeństwa, jednak wiąże się ze wspomnianym na wstępie problemem, jakim jest parowanie. Wydychane powietrze zawiera wilgoć, która w szczelnej osłonie osiada na wizjerze, tworząc mgłę ograniczającą widoczność.

Zjawisko to jest szczególnie intensywne przy chłodniejszym otoczeniu, a pojawia się już gdy temperatura spada do +10oC. W praktyce oznacza to, że bezpiecznie można jeździć w kasku tylko latem.

Producenci próbują znaleźć najlepsze rozwiązanie, które wyeliminuje ten problem i pozwoli cieszyć się jazdą na motocyklu przez większość roku. Obecnie najefektywniejszy jest pinlock.

Jest to dodatkowa szybka, którą montuje się od wewnętrznej strony kasku równolegle do szyby wizjera. Dzięki temu powstaje podwójna przesłona, oddzielona od siebie izolacyjną warstwą powietrza.

Pinlock i wizjer są ze sobą szczelnie połączone tak, że wymiana energii cieplnej pomiędzy nimi jest niemożliwa.

PINLOCK DARK SMOKE DO SZYBY ARAI SAI MAX VISION (DO KASKU QUANTUM-ST PRO CHASER-V PRO)

Jakie funkcje pełni pinlock w kasku motocyklowym? 

Pinlock w kasku przede wszystkim pełni funkcję ochrony przed parowaniem. Powietrze, które wydycha motocyklista, zawiera sporo wilgoci, a ta osiada na wizjerze, tworząc mgłę. W przypadku kasków zamkniętych brak zabezpieczenia przed tym zjawiskiem zmuszałby użytkownika motocykla do zatrzymywania się, zdejmowania kasku i wycierania wizjera.

Wkładka pinlock do kasku sprawia, że szyba pozostaje czysta nawet przy temperaturach bliskich 0 st. °C. Jest to efektem powstania izolacyjnej warstwy powietrza pomiędzy wizjerem i wkładką. Przypomina to budowę i działanie tradycyjnego domowego okna.

Jak zamontować pinlock w kasku? 

Zamontowanie Pinlocka do wizjera jest możliwe w niemal każdym kasku. Wprawdzie około 90% kasków posiada system specjalnego systemu mocowania, to występują również wkładki Pinlock uniwersalne, które są przyklejane do szyby na wspomnianej wcześniej uszczelce.

Z drugiej strony, jeśli kask jest do tego przystosowany, to odpowiedni pinlock kupisz w dobrym sklepie motoryzacyjnym, takim jak 4motos.

Montaż pinlocka jest bardzo prosty i możesz go wykonać w kilku krokach:

  1. zdemontuj wizjer z kasku,
  2. dokładnie wyczyść jego wewnętrzną stronę wodą i miękką szmatką,
  3. zlokalizuj, gdzie znajduje się góra i dół wkładki pinlock oraz po której stronie jest uszczelka,
  4. przytrzymaj wizjer tak, aby się nieco wyprostował (np. kolanami),
  5. zamocuj najpierw jedną, a potem drugą stronę pinlocka w uchwytach, od wewnętrznej strony wizjera,
  6. sprawdź, czy pinlock dobrze przylega do wizjera.

Ważne jest, aby podczas montażu nie dotykać palcami elementów takich jak wewnętrzne powierzchnie wizjera i pinlocka czy silikonowy pasek.

Jakich producentów pinlocków wybrać? 

Chociaż pinlocki są stosunkowo nowym rozwiązaniem, cieszą się coraz większą popularnością. Nazwa tego wynalazku, który zapobiega parowaniu wizjera, pochodzi od jego pierwszego producenta. Pomimo to przyjęła się jako uniwersalna i jest stosowana także w przypadku produktów innych firm.

W sklepie 4motos asortyment obejmuje pinlocki do znanych producentów kasków takich jak Scorpion, Shark, AGV, SMKHJC,  a także inne, przeznaczone między innymi do szyb w kaskach LS2, Shoei czy Nolan. Pinlocki uniwersalne proponuje natomiast firma Protect Tint

Czy istnieją inne rozwiązania działające jak pinlock? 

Połączenie wizjer i pinlock jest obecnie najlepszym i najefektywniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o parowanie szyby w kasku motocyklowym. Ponieważ jednak nie każdy model jest przystosowany do montażu dodatkowej wkładki, warto rozejrzeć się też za innymi dostępnymi możliwościami.

Do tych stosowanych od lat przez producentów kasków zalicza się warstwa Anti Fog, którą jest powlekany wizjer kasku. Zapewnia ona ochronę przed parowaniem w niższych temperaturach otoczenia. Nie jest jednak niezniszczalna i zmywa się po wielu myciach wodą. W przeciwieństwie do pinlocka, który można wymienić na nowy, nie jest ona regenerowana, a wizjer kasku traci swoje właściwości.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
(function($) { $('.info-text').readmore({ moreLink: 'Więcej', lessLink: 'Mniej', maxHeight: 40 }); })(jQuery);
Sklep internetowy Shoper Premium