Buty motocyklowe wysokie czy niskie - które wybrać?

Buty motocyklowe wysokie czy niskie - które wybrać?

Styl i miejsce jazdy są kluczowymi kategoriami branymi pod uwagę podczas wyboru butów motocyklowych. Jakie wybrać? Niskie czy wysokie? Jedno jest pewne - najważniejsze jest zachowanie zdrowego rozsądku, podczas prowadzenia swojego jednośladu, ponieważ nawet najlepszy sprzęt nie uchroni przed konsekwencjami wypadku po szybkiej i brawurowej jeździe.

Co wziąć pod uwagę wybierając wysokie lub niskie buty?

Na rynku buty na motor dostępne są krótkie - sięgające do kostki oraz wysokie – prawie do kolana. Niskie są bardziej przewiewne i nie krępują ruchów, są idealne na co dzień, natomiast długie zapewniają o wiele lepszą ochronę i sprawdzają się w jeździe sportowej.   Poszukując idealnego obuwia, warto postawić na te stworzone przez renomowanych producentów, które są dostępne w naszym sklepie. Mamy wówczas gwarancję, że zostały stworzone solidnie i z wytrzymałych materiałów, które posłużą nam przez lata.  

Co jest ważne przy wyborze butów motocyklowych?

 • rozmiar obuwia,
 • usztywnienie pięty,
 • przyczepność podeszwy,
 • dobór do motocykla,
 • użytkowanie,
 • prędkość jazdy.  

Ze względu na powyższe, wyróżniamy 2 rodzaje obuwia: 

 • Obuwie niskie - zaprojektowane do jazdy rekreacyjnej w warunkach miejskich. Wygodne podczas chodzenia, szybkie w zakładaniu i zdejmowaniu. Polecane na miesiące letnie, na wypady o niedużej intensywności. Mają niską cholewkę i wstawki stabilizujące staw skokowy oraz zabezpieczenie w okolicach palców. 
 • Obuwie wysokie - sięgają nawet do kolan. Zapewniają ochronę stopy, stawu skokowego i piszczela. Są wyposażone w dużą ilość dodatkowych wzmocnień i ochraniaczy. Wykonane ze skóry, z solidnym pancerzem, który tworzy szkielet ochronny. Występują z klamrami, które pomagają dopasować ich kształt do nogi motocyklisty. Choć chodzenie w nich nie jest komfortowe, to zapewniają najwyższą ochronę.

Podstawą jest też oczywiście wybór odpowiedniego rozmiaru obuwia na motor. Wskazane jest, aby zachować przestrzeń na palce, dlatego warto zmierzyć długość stopy i obwód cholewki, a wyniki dopasować do wartości przedstawionych w opisach wybranych modeli.

Buty motocyklowe - technologie produkcji

Bezpieczeństwo, które pomagają zapewnić buty motocyklowe, uzyskuje się poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii i wytrzymałych materiałów. Produkcja odbywa się z myślą o kierowcach jednośladów, dlatego są wzmacniane w miejscach styku z elementami motocykla. Nie musi to oznaczać niskiego komfortu użytkowania, ponieważ w środku wykończone są materiałem zapewniającym stopom oddychanie. Wykorzystane możliwości technologiczne umożliwiają zachowanie elastyczności i ochronę śródstopia przed uderzeniem. Piankowe wkładki, stabilizatory w podeszwach, wygodne klamry i antypoślizgowe podeszwy sprzyjają ergonomii w przypadku jazdy miejskiej, turystycznej lub sportowej.

Przeznaczenie obuwia

Ważnym kryterium, którym powinniśmy się kierować, jest styl jazdy i rodzaj motocykla.  

Buty na motor przeznaczone są dla różnych grup motocyklistów:

 • Jazda miejska - lekkie i krótkie modele, podobne do zwykłego obuwia. Dla osób jeżdżących na krótkich dystansach.
 • Jazda turystyczna - zabudowane, szczelne, najczęściej wysokie, do jazdy na dłuższych dystansach. Wytrzymałe, z podwyższonym poziomem ochrony przed warunkami atmosferycznymi.
 • Jazda sportowa - zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa. Przeznaczone do jazdy na ścigaczach, crossach czy enduro. Mają specjalne wzmocnienia i panele, które chronią nogi. Ciężkie i wysokie.  

Buty w garderobie motocyklisty mają pełnić głównie funkcje ochronne- chronią nogi przed skutkami upadku i przed czynnikami atmosferycznymi jak odłamki z drogi czy pył. Stanowią też się dopełnienie całej stylizacji i zapewniają komfortową jazdę.  

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium