Jak czyścić kask motocyklowy?

Jak czyścić kask motocyklowy?

jak czyścić kask motocyklowy

Kask motocyklowy jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego właściciela jednośladu. Noszony na głowie przez cały sezon podczas jazdy ulega jednak zabrudzeniu. Problemem są zarówno owady, pyłki i inne zanieczyszczenia unoszone z powietrzem, jak i pot oraz brud z włosów osadzające się we wnętrzu.

Czyszczenie kasku jest więc niezbędne zarówno dla zachowania komfortu, estetyki, jak i dla zdrowia użytkownika. Jak należy to robić, aby nie uszkodzić cennego wyposażenia?

Zacznij od przygotowania stanowiska, wody i chemii

Kask motocyklowy jest stosunkowo drogim nabytkiem, zwłaszcza jeśli jest to model z górnej półki, wyposażony we wszelkie możliwe udogodnienia. Dlatego z pewnością zależy Ci na tym, aby jak najdłużej spełniał swoje funkcje, bez obniżenia poziomu komfortu czy estetyki. Dlatego proces czyszczenia musisz przeprowadzać tak, aby nie porysować skorupy, szyby czy nie uszkodzić pinlocka i uszczelek.

Pierwszym krokiem zawsze jest przygotowanie odpowiedniego stanowiska pracy. Naszykuj dwie spore miski z wodą, papierowe ręczniki, miękkie szmatki z mikrofibry oraz ręcznik lub inną miękką tkaninę, na której położysz skorupę podczas czyszczenia. Potrzebne też będą chemia przystosowana do czyszczenia kasków motocyklowych oraz szampon dla dzieci lub hipoalergiczne mydło antybakteryjne.

Pozbądź się wszystkich akcesoriów do kasku i wyściółki

Przed przystąpieniem do mycia musisz zdemontować wszystkie elementy kasku. Konieczne będzie wypięcie wizjera oraz wyjęcie z niego pinlocka. Następnie musisz wyjąć poszycia pasków, które podczas jazdy pozostają w kontakcie z brodą. Jeśli kask ma interkom lub inne niezależne elementy wyposażenia, również trzeba je wyjąć.

Kolejny etap stanowi demontaż wewnętrznego wyłożenia. Zazwyczaj tworzą go trzy części – 2 policzki oraz część górna, chroniąca czaszkę. We współczesnych kaskach takie elementy są mocowane na napy i rzepy, dlatego ich wyjęcie nie będzie problematyczne. Niekiedy jednak wymaga to nieco więcej czasu.

Skorupa kasku – jak ją poprawnie wyczyścić?

Zewnętrzne skorupy, z których składają się kaski motocyklowe, często są wykonane z poliwęglanu i pokrywane lakierem. Oba te materiały bywają wrażliwe na agresywną chemię, dlatego czyszczenie skorupy wymaga specjalnego postępowania. W żadnym wypadku nie stosuj do tego celu preparatów do czyszczenia i kosmetyków samochodowych, nie szoruj powierzchni ostrą ścierką, gąbką czy papierem. Takie metody mogą porysować lakier, a nawet go rozpuścić.

Problemem przy czyszczeniu skorupy jest warstwa owadów i brudu, gromadzona przez wiele miesięcy i mocno zasklepiona. Na ich usunięcie jest bardzo prosta metoda. Zamocz w czystej wodzie ręcznik papierowy i połóż go na zabrudzonej powierzchni lakieru. Pozostaw go na dłuższą chwilę, aż woda odmoczy brud, a następnie do starcia brudu możesz użyć szmatki z mikrofibry. Jeśli nie uda Ci się usunąć wszystkich zanieczyszczeń, powtarzaj namaczanie, aż do skutku.

Czyszczenie skorupy czystą wodą jest najlepszą i najbezpieczniejszą metodą, jednak wymaga czasu. Jeśli go nie masz i chcesz wyczyścić skorupę szybciej, skorzystaj z przeznaczonego do tego sprayu. Nanieś go na powierzchnię kasku i wytrzyj po czasie, jaki określił producent. Ostatecznie możesz też zastosować specjalny środek do polerowania lakieru kasku motocyklowego.

Sprawdź również: KASKI INTEGRALNE DO 1000ZŁ – RANKING

Jak czyścić wnętrze kasku?

Wnętrze kasku nie jest wprawdzie narażone na osiadanie pyłków, kurzu i owadów, jednak pozostaje w ciągłym kontakcie z twarzą i włosami. Dlatego, szczególnie w upalne dni, gromadzą się na nim pot i naturalny tłuszcz skórny oraz osiadają zanieczyszczenia przenoszone na skórze i włosach. Po kilku miesiącach użytkowania wnętrze stanowi siedlisko bakterii, a często też ma nieprzyjemny zapach.

Czyszczenie wyściółki kasku jest banalnie proste. Po jej wymontowaniu możesz ją wyprać w misce z wodą z dodatkiem szamponu dla dzieci, delikatnego płynu do mycia lub innego środka niepowodującego alergii i łzawienia. Pranie powinno się odbywać metodą wygniatania i wyciskania. Unikaj wykręcania, które może odkształcić wyściółkę. Po praniu elementy wypłucz w czystej wodzie, wyciśnij i wysusz w stanie naturalnym – nie na słońcu i nie suszarką.

Jeśli wyściółka kasku nie jest wyjmowana lub chcesz ją wyczyścić szybko, bez wielogodzinnego suszenia, zastosuj specjalną piankę. Nanieś ją grubą warstwą na powierzchnię wnętrza, odczekaj zalecane minuty i wytrzyj ścierką.

Czyszczenie wizjera i pinlocka

Wizjer i pinlock wymagają szczególnej ostrożności przy czyszczeniu, gdyż nie mogą ulec porysowaniu. Ten pierwszy możesz pozbawić brudu w ten sam sposób, jak skorupę – namaczając papierem z wodą i wycierając mikrofibrą. Pinlock należy jedynie opłukać w czystej wodzie, a następnie wyjąć i wysuszyć bez wycierania. Ten element wizjera możesz zamontować, gdy będzie całkowicie suchy.

Do czyszczenia szyby są też przeznaczone specjalne chusteczki, które idealnie sprawdzą się w trasie. Możesz również wykorzystać przeznaczony do tego celu preparat chemiczny w sprayu.

Może Cię zainteresować: CZYM JEST PINLOCK DO KASKU I JAKĄ FUNKCJĘ PEŁNI

Jak często myć kask?

Kaski motocyklowe powinno się czyścić zawsze wtedy, gdy poziom brudu jest widoczny i powoduje dyskomfort. Częstotliwość jest uzależniona od stylu jazdy oraz od czasu spędzonego w trasie w sezonie. Zaleca się jednak taki zabieg przynajmniej raz w roku, najlepiej tuż przed sezonem, aby od pierwszej jazdy cieszyć się higienicznym, pachnącym i lśniącym czystością elementem wyposażenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
(function($) { $('.info-text').readmore({ moreLink: 'Więcej', lessLink: 'Mniej', maxHeight: 40 }); })(jQuery);
Sklep internetowy Shoper Premium